W solarach energia promieniowania słonecznego ogrzewa przepływający w nich płyn lub rzadziej powietrze. Płyn solarny najczęściej glikol przekazuje energię cieplną do ogrzewania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Transport płynu solarnego wymuszony jest pompą uruchamianą przez sterownik tylko wtedy gdy temperatura płynu w kolektorze jest wyższa od temperatury wody w wymienniku.

Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest absorber, który odpowiada za pochłanianie promieniowania słonecznego. Istotne jest żeby absorber był dobrze odizolowany od otoczenia aby nie oddawał skumulowanego ciepła na zewnątrz.

Powyższy opis charakteryzuje tzw kolektory płaskie.

Innym rodzajem kolektorów są kolektory próżniowe, które są rzadziej stosowane ze względu na wyższą cenę ale mają większą sprawność. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na pracę urządzenia nawet w zimie i w pochmurne dni. Do izolowania rurki z czynnikiem wykorzystywana jest próżnia. Natomiast czynnikiem jest przepływający glikol lub ciecz o temperaturze wrzenia 25-30 ºC. Ogrzewana przez słońce ciecz paruje a następnie oddaje ciepło w procesie kondensacji.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Gmina Ryki 2018
Deklaracja dostępności